středa 11. ledna 2017

GROZAR II - ŘÁD VĚCÍ

IV. díl novely (I. díl: PAK-NAKOR, II. díl: AKADEMIE, III. díl: REKTOR)
 
               Nevelká ošetřovna se topila v ranním světle, jež sem vnikalo jediným sklepním oknem. Proti tomuto oknu seděl Grozar na židli, rozkročen opíral lokty o opěrák, dlouze a trpělivě odpovídaje na všetečné otázky školního ranhojiče. Oslovoval ho uctivě „doctus“, ačkoli ošetřovatel žádný takový titul neměl, jen profesní únavu, rozsekaných zad tu ošetřil snad stovky. A to nastoupil teprve někdy před třemi lety. Pocházel také z ostrovní říše, jak by mohly napovídat černé vlasy a nápadně opálený obličej, systém na vojenské škole ho fascinoval a ne zcela mu rozuměl. Hlavně nechápal – proč má ordinaci věčně narvanou bělovlasými vojáky, když není žádná válka. A dnes ráno znova porce! Sešíval a sešíval jak pilný švec.
                Jestli by se na včerejší večer našel nějaký přiléhavý přívlastek, tak nejlépe: fialový. Zhruba takové mžitky měla před očima pětice mužů, jež tu teď seděla sklesle podél stěn a jimž bylo dáno vypít svůj pohár, jak byl přikázal rektorát. Dále sedm spolubydlících ze tři sta trojky, kteří to schytali za nanicovatý demižonek kvašeného moštu, narychlo pitomě přikopnutý pod postel. Fialovými barvami teď hrála i jejich záda, prorektor jim nechal vysázet deset ran za porušení řádu, nadto ještě dalších patnáct za hloupost.
                „Levé rameno máš pořádně rozšklebené, chlape,“ konstatuje felčar zkušeně, „ta rána je stará týden? Krvácí jak čerstvě naporcované hovězí.“
                „Skoro měsíc. Může v tom být nějaký inhibitor?“ Grozar ledabyle civí do okna, vedoucího na cvičiště. Už je slyšet, jak se adepti řadí.
                „Ty vaše fígle v životě nepochopím,“ vzdychá černovlasý elf, „jste snad národ masochistů. Žádná anestetika, žádné opiáty… a furt se dřete z kůže.“
                „Bolest tě učí,“ medituje pacient, „bolest je… katarze.“
                „Hm. Spíš bych řek, že to prostě neumíte líp. Ale mě se tady nikdo na radu neptá, ta věčná arogance, do sklepa mě tu zavírají a věčně mi tu někdo musí dávat najevo, že jsem pro vás něco míň.“
                Grozar jen vytočil hlavu, aby líp slyšel. „Ošetřovna patří do suterénu odjakživa.“
                „Tihle tu byli předevčírem,“ pokračuje v lamentaci a ukazuje nůžkami za sebe, „dneska jsou tu zas. Dávám je snad dohromady proto, aby bylo do čeho mlátit. Dej sem prst, sem. Občas si říkám, kdo z nás to tady zabalí dřív, ještě tuhle podrž tu gázu, no, jednou se seberu a vrátím se na ostrovy, sviť pořádně, hergot! A vám, mládenci, radím vřele totéž: vraťte se domů.“
                Ranhojičův asistent má sotva patnáct let a lhostejný obličej, pro odrostlejší sirotky tolik typický. Od příchodu do služby nepromluvil, tak je vychovávají. Stojí, drží lampu a vydatně zívá. Hlasitě, jak by zívání bylo jedinou jeho vezdejší radostí, jedinou pointou, do níž má cenu vkládat aspoň nějakou energii. Jinak od pohledu čistokrevný exemplář bílé rasy: vysoká postava, prozatím ještě šlachovitá a především pružná, široká ramena a silná čelist. Vysoké čelo a rovné bílé kadeře, do nichž snad nymfy zrozené z letních vánků dýchly blankytem. Marně bys však hledal zalíbení v hochovi tak bezkrevně netečném. Slouží-li právě na ošetřovně, ve zbrojnici nebo v kapli… je mu podle všeho jedno. Zde ve sklepě se sirotci střídají, aby uvykli na krev a lecčemu užitečnému se v řemesle felčařském přiučili. Ne že by jevili nějaký valný zájem, ale docházejí podle rozpisu a dělají, co se jim uloží, pomalu a ledabyle. A zásadně mlčky. Felčar by se jich rád zbavil a pořídil si pomocníka jiného, aspoň trochu motivovaného, jenže… Jest vůlí samotného rektora, aby zde pečoval o vzdělání těch protekčních smradů, a tak je toleruje, skousne jejich zívání, donebevolající nezájem i otravné mlčení, protože jít proti rektorově vůli… jest nemyslitelné.
                „Jseš normální srab,“ sykne Grozar při odchodu, sotva se podepíše (!) do Knihy úrazů a ošetření, hodí pero černovlasému na stůl, až odstříkne inkoust. Poslední pohled na frontu nebožáků u stěny, pak ještě na patnáctiletého pomocníka, jenž zůstal strnule zaseknutý u židle. S tou lampou v ruce, v bílé tunice a tom ranním světle nikoli nepodobný skříni na léčiva.
                Kniha úrazů a ošetření! Jak příšerný nezvyk, každá blbost se zapisuje, vykazuje, periodicky vyhodnocuje… I o tom včerejším nasekaném dříví musel vypsat jakés lejstro, děs. Takový opruz za jeho adeptských let snad nebyl, nebo si jen nevzpomíná? Možná, že jako eliandar jen s byrokracií nepřišel do styku. A možná, že právě obnovené adeptství ho připitomělého papírování zbaví. Postavil se do studeného stínu lysajícím břečťanem porostlého loubí a zamyšleně koukal na cvičiště. Líbil se mu nácvik čelního útoku nožem, trénink ve dvojicích. Stál, pravou rukou si pod košilí prohmatával čerstvé stehy a civěl na cvičiště. Vydržel tam až do oběda.
* * *
                „Tedy je z tebe zase adept, slyšel jsem,“ rozpovídal se druhý mistr, sotva mu pomohli z vozu. Károvaná deka sklouzla z ramen, mladší elf ji zachytil jen napůl, jeden její cíp stihl nasát špinavou vodu z kaluže. Přesto se pokusil znovu do ní starce zabalit, ať neprochladne. „Ale jděte s tím někam,“ odmítl kmet přijmout zpátky ten hřejivý hadr, nestoudná upomínka, že dříve tuhé a spolehlivé tělo mu prostě stárne. Smutnou a překotnou rychlostí, naposledy, co tu byli, přijel přece na koni, dnes ráno na voze, jak nějaká kláda bez vlastní vůle.
                „Tak jest, mistře,“ zasalutoval Grozar v pozoru, mysle, že hosty pobaví. Všech pět mužů mu opětovalo gesto velmi vážně. Dílem proto, že stará generace držela ještě Temnou armádu (jejíž slávu však nyní dlužno paběrkovat) v úctě, dílem pro závažnost své mise samotné. Nový prorektor odsloužil ve funkci měsíc, ideální důvod pro další šťáru. Delegace z minulého týdne prošla účty, ta dnešní má za úkol zkontrolovat inventář. Bývalo snad kdysi důstojným zvykem ponechat funkcionáři alespoň sto dní na zadaptování, bez kontrol a požadavků; leč teď je jiná doba. Staré mince neplatí.
                „Sdílíš s bratry světnici?“ Sa-Ul nedovedl skrýt svou zvědavost, jakmile vykročili, ba ani se o to nesnažil. Grozarův příběh ho nesmírně zajímal, byl pro něj krásným důkazem – úpadku. Fascinujícím, skandálním příkladem, jak zhoubně a zevrubně dovede hlodat červ „nové mírové politiky“ Zurag-Naru.
„Ne. Zůstal mi ten kutloch u pedela.“
„Tak to jseš hovno adept. Přijdeš o to nejlepší. Vzpomínám, jak jsme se dělili… o průšvihy, o odměny, o úkoly, nakonec i o holky, he. Zábava, sem tam kolize, sdílení. Jo, sdílení. Solidarita s temnými bratry – je nezbytné bydlet pospolu, nemám pravdu, mistře?“
„Naprosto,“ potvrdil stařec, poslouchaje jen na půl ucha, a přidal do kroku, protože už se viděl u prostřeného stolu v pohodlné sesli. Zmáhá ho takováto cesta, mrzí se na oblevou rozbahněný terén i na svoji narůstající touhu po pohodlí.
„Abych bydlel s eliandary, na to mi přebývá věk a schází nadšení. A pak… aspoň mám pedela a jeho lidi denně na očích.“
„Čím si zasluhují tolik pozornosti?“ pokračuje Sa-Ul konverzačně.
„Nečistá krev. Každá nečistá krev je podezřelá a priori,“ konstatuje dotázaný samozřejmým, nekompromisním tónem. A sám pro sebe si dodává kratičkou úvahu o tom, jak náš krátkozraký pedel hledí, aby viděl do věcí, do nichž mu nic není. Když strnule stojí na fleku a hledí na tebe přes půl areálu, nabýváš jistotu, že vidí, sakra, mnohem dál (a hlouběji), než bys potřeboval.
„Aha,“ ironizuje další delegát, úředníček vážné tváře, „vskutku přiléhavé na místo, jako je tahle Akademie. Čistokrevných je tu kolik – polovina? Nejvýše, polovina nejvýše! Nejsi, příteli, kapku naivní?“
Ze tří hrdel vyjde krátké temné zaklení.
„Ještě hůř, než myslíš, bratře. Ještě hůř, než myslíš,“ odpovídá přestárlý adept s podbarveným tónem plným vzteku, „co myslíš, že ta naše vyškolená čistá krev po absolutoriu dělá? Ještě pořád produkujem poctivou stovku bělovlasých bojovníků ročně. Co bys řek – kde je jim konec?“
„Posilují Temnou armádu, přirozeně,“ uhadoval Grozar neinformovaně při svém někdejším rozhovoru s novopečeným prorektorem, když mu byla právě tato otázka položena. Pobýval tak dlouho v cizině, neznalý zdejších poměrů, ach, jak by mohl vědět?
„Pchá! Temná armáda má už pár let stop-stav! Vyšla by příliš draho. Prý příliš draho! Řežeme si pod sebou větev, svýma vlastníma rukama si ji podřezáváme. Absolventi  by se nakrásně uplatnili v lecjakých ozbrojených sborech, u stráže, v milici, jako instruktoři, i správa potřebuje ochranné oddíly, Akademie by část taky uživila, nábor trestuhodně vázne… Ale oni? Do cizích armád se prodávají, tak je to! Do Velly, na východ! Za špinavý žold, ksakru, za mrzký peníz se tam zaprodají a nic jim nevadí, že jim poroučejí lidští velitelé, nic je netrápí, že vlastní národ jim bude přikázáno porobit! Západní král prý dobře platí tambrinickým stříbrem a zvlášť teď po té jejich válce… Mohla to být i naše válka, a vítězná válka to pro nás mohla být, ale copak slyší vrchnost, copak slyší „mírová vláda“, copak slyší naši moudří bohové?! Patriarcha ne a neuhne a bohové se nám už jenom smějí.  Několik jednotek našich nejlepších bojovníků tam zurag-narská vláda poslala na smrt, a co jsme z toho získali?!!“
Je to pravda a všichni to vědí. Elitní temní bojovníci posilují řady nepřátel. Nový tambrinický vévoda staví armádu a stříbrem nešetří. Divíš se těm klukům, že chtějí být u toho, až dojde k boji? Až je pohltí horečka útoku, k němuž přece byli vyškoleni, až pod vládou ostříleného válečníka převálcují Severní Vellu. A k tomu dojde co nevidět. Právě v tom je tragédie temného národa: žádný už se nediví. Kolaborantů je tolik, že dávno ustaly soudy, jež by žoldáky odsuzovaly pro vlastizradu. Co bývalo ještě před dvaceti lety nemyslitelné, je dnes standard. Co bude, až padne Severní Vella? Až bude její Černý král rozšavlován na marné kousky? Tambrinika s podporou svého Západu postoupí dál na sever, na Zurag-Nar. A Temná armáda má stop-stav, aby nevyšla příliš draho!
Je snad Patriarcha blázen, že ignoruje zjevné nebezpečí (anebo mu snad rovnou zametá cestu)? Či jsme blázni my, že jeho politice nedovedeme rozumět? Nedovedeme a nechceme. My, kteří pamatuje odešlou slávu Temného impéria, ty časy, kdy ještě vládl věcem racionální řád.
Skupina došla k rektorátu a Grozar se s ní pro zbytek dne rozžehnal. Nemá nejmenší zájem sledovat, jak se Udi potí, jak nervózně vysvětluje, že netuší, kterak mohou ve zbrojnici chybět tři tucty cvičných luků a pár stovek nových šípů, když objednávku už Akademie zaplatila a podle záznamů taky převzala. Ostatně není těžké představit si ho, jak hledí do země, jsa peskován správním úředníkem (povýšeným chlapíkem nevalných tělesných kvalit), že ve své zodpovědné funkci selhává a že se má stydět. A není to vůbec příjemná představa, jak káranému vaří krev v přesvědčení, že se mu za to eliandaři vysmějí, ale to se plete. Úřední selhání jsou eliandarům srdečně ukradená, jediné, na čem jim u prorektora sejde, jsou nálady, v jejichž důsledku slyšet svistot biče.
Zimní slunce pookřálé první předčasnou oblevou ho vytáhlo za hradby do nejbližšího lesa. Tak už ani ten les není, co býval, skupina prořídlého stromoví, prokládaného malými pasekami, kde tlejí mokré větve ve sladkém dopoledním světle. Za jednou takovou tlející hromadou se Grozar narychlo ukryl, neboť narazil na nečekané procesí. Křehká víla se tu procházela provázena svými skřítky, či lépe: rektor Akademie venčí své sirotky, a to dnes, právě teď, když má celý rektorát napilno a všichni jeho zástupci se škvaří ve vlastní šťávě.
Ani ona ani chlapci jej nezpozorovali, tak se mu naskytl pohodlný výhled: bezstarostným krokem vyšla do mýtiny skupinka, jejímž jádrem byla ztepilá elfka se dvěma malými dětmi po stranách, které se jí držely za ruku. Tři starší pak kráčeli s nimi, žádný se nezpožďoval, mlčky a zlehka a s takovým požehnaným klidem, snad takhle nějak má vypadat štěstí. A laskavé slunce jim prozářilo bílé kadeře a silueta jejích šatů plála šarlatovou červení, a vlastně byla překrásná vprostřed těch dětí! Jak nesnesitelně nepatřičná mu přišla ve funkci rektora, a jak kouzelně něžná nyní, když se shýbá k nejmenšímu a když ho zvedá v náruči. Taková samozřejmost, takový příjemný poklid. Grozar civěl na ten zvláštní, rozmilý výjev, na tu ztělesněnou mateřskost, neschopen si o tom cokoli myslet. I ten vyčouhlý nýmand z ošetřovny vypadá najednou nějak méně pitomě, teď stojí natočen k pozorovateli bokem a obličej má překvapivě: živý.
Tu ho z idyly vytrhne lehký dusot a praskání odumřelého porostu: zpoza stromů vyběhne šesté dítě, ten zatracený malý parchant, jehož onehdy málem setnul na špalku. Huláká a žene se na mýtinu za svými, zdálky na ně rozradostněně mává něčím větším – není to větev – Grozarovi vyletí krevní tlak, snad ne – a přece! Ten desetiletý smrad zas vyslídil jeho tajemství. Teď si kovovou hračkou razí cestu k bratříčkům a chůvě a vítězoslavně výská a celé procesí se po něm otáčí a elfka přidřepne a otevírá mu náruč… Však úsměv jim všem zatuhne v ten moment, kdy se za hromadou starých větví vztyčí postava a do mýtiny nakráčí naštvaný elf.
Jak kdybys zaklapnul knihu: tatam je všechna teplá mateřská něha, zmizely úsměvy, vyvanul prosluněný klid. Šest zlých vlčat cení zuby a ledová ženština ho krájí pohledem. Podivné, jediným máchnutím by je mohl srovnat, kdyby na to přišlo, však jakási nejistota ho zadržela a zůstal proti nim stát na pět kroků vzdálen.
„Zbytečně velká zbraň do dětské ruky,“ ukázal na svůj zatajovaný majetek. Žena sjela svýma zelenýma očima, kam ukázal, pak ho jimi znovu probodla.
„Bez evidenčního čísla na Akademii nemají co dělat. Jsou vaše?“
Otázka ho vpravdě zaskočila, tak evidenční číslo, hernajs. Co by moh vyfasovat za nelegální přechovávání střední útočné zbraně třídy A? Že by nějaký obligátní výprask?
Hleděli na sebe s čistou a chladnou nenávistí. Cítil se proti ní silný: je to jenom ženská. Cítila se proti němu silná: ze všech myslitelných pozic v celém Zurag-Naru mu patří za nejnižší. Copak tenhle přivandrovalec, trpěný jako tolik jiných parazitů! Copak tahle protekční coura, která si myslí, že se může rovnat mužům!
„Ať se vám to malé vlče nepořeže, honorabilis,“ utrousil syrově a otočil se k odchodu. Však ty víš, co mi můžeš.
„Eliandare,“ oslovila ho nečekaně přívětivě,“ když nectíte její pravidla, jak vám může být Akademie domovem?“
„Krvácí ti rameno, chlape,“ přihodil nejvyšší ze sirotků.
Oslovený dělal, že neslyší, a ještě prodloužil krok, aby už byl pryč.
„Krev, krev!!“ volaly za ním děti.
Starejte se o svoje, bastardi, cedil Grozar polohlasem mezi stisknutými zuby. „V jednom máš ale pravdu, holka,“ říkal si už na cestě k hradbám, „nectím pravidla Akademie a stále míň ji považuju za svůj domov.“
V bráně taktak uskočil dvěma vozům, naloženým dvoubarevnými elfy otrávených obličejů. To si rodiče odváželi své syny. Takových studentíků, kteří úředně požádali o zrušení  slavnostního slibu armádě (ještě stále patřila škola pod její judikaturu, byť už jen formálně) čekalo v pořadníku několik desítek. Správní komise, která přijela ráno, přivezla propouštěcí list pro prvních pět. Vlna odchodů se teprve zvedne, je sotva konec semestru. Správní řízení trvá týdny, ba měsíce, až zhýčkaným hochům dojde trpělivost, dočkáme se dezertérů. Nad tím se lze tak akorát trpně usmát. Za jeho časů, před dvaceti lety, bývalo studium na Akademii výsadou, ach, jak jim vrstevníci záviděli! Musels mít dispozice, musels mít nadšení a doporučení a čistou krev a vůbec! Nebylo větší prestiže pro mladého elfa v Temné říši, než dostat se k zurag-narským bojovým jednotkám, a cesta tam vedla pouze a jenom přes absolutorium Akademie. To tenkrát rozhodně nebývalo, že by se maminky rozčilovaly, jak jejich chlapeček dostává příliš do těla… No ovšem! Však to ani nebylo možné, protožes nevěděl, která žena tě porodila. A k čemu by ti taková informace vůbec byla? Školné platila říše. Škola byl domov, temní bratři vpravdě tvými bratry, tam jsi patřil, a to zcela správně. A že by si pamatoval nějakého dezertéra… no, jistě. Jednoho určitě, bohužel.
„Dávno není, čím bývala, ale na srdci mi přece leží,“ formuloval si pro sebe, když patřil na sluncem zalitou strážní věž a otevřenou bránu školní kaple, pocítiv, že tato slova koření v jeho nejhlubším smyslu pro důstojnost, „a vidím pro ni jen dvě cesty: Buď dostane zgruntu nový řád (a znovu vykvete), anebo ji pomůžu srovnat se zemí!“

Žádné komentáře:

Okomentovat